Hrvatska mljekarska udruga i farma Agro Bovis d.o.o. obilježili 25. po redu Svjetski dan školskog mlijeka, s porukom “Hrvatsko mlijeko je najbolje!”
Hrvatska mljekarska udruga posljednje srijede u mjesecu rujnu obilježava Svjetski dan školskog mlijeka. Ove smo godine središnju manifestaciju održali 25. rujna 2024., i to na farmi mliječnih krava Agro Bovis d.o.o., koju već dulji niz godina vodi obitelj Lidije i Franje Pavića u Ivanovcima Đakovačkim, gdje smo zajedno s djecom iz Osnovne škole Vladimira Nazora iz Đakova nazdravili čašom mlijeka i poslali poruku javnosti kolika je važnost pravilne prehrane najmlađih i koliko je važno svakodnevno u prehranu uključivati mlijeko i mliječne proizvode.
Mlijeko je savršena hrana!
“Poslati poruku o važnosti mlijeka kao visokovrijednoj namirnici u prehrani ljudi svih životnih dobi, s posebnim naglaskom na prehranu djece i mladih, glavni je cilj ove manifestacije u organizaciji Hrvatske mljekarske udruge, koja u ime mljekarske znanosti i struke kontinuirano dulji niz godina svojega djelovanja šalje jedinstvenu poruku da je mlijeko najsavršenija prirodna hrana i da je neizostavno u prehrani djece i odraslih, i to svih životnih dobi. Ono što je od posebnog značaja, jest to da u svom odabiru pri kupnji prednost dajemo našim domaćim mliječnim proizvodima, koje su proizvele naše, hrvatske mljekare od sirovine koja je proizvedena na farmama vrijednih hrvatskih poljoprivrednika. Posebno mi je drago što mogu pozdraviti djecu iz Osnovne škole Vladimira Nazora iz Đakova, ali i svu djecu iz područne škole iz Ivanovaca, kojima smo i namijenili ovogodišnju donaciju – interaktivni ekran kako bismo dali doprinos u njihovu odgojno-obrazovnom napretku. Tu su i naši posebni gosti, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, ali i prof.dr.sc. Dragan Primorac, veliki promotor pravilne prehrane i zdravog načina života. Kao struka možemo biti ponosni što imamo podršku renomiranih svjetskih stručnjaka, koji ne samo da izvrsno promoviraju Hrvatsku u svijetu, već sa sobom nose i dojmove s ovakvih manifestacija na kojima se posebno ističe briga o pravilnoj prehrani naših najmlađih. I na kraju, a ne manje važno – pozdravljam sve članice i članove, kao i suradnike Hrvatske mljekarske udruge koja kontinuirano educira i informira o proizvodnji, preradi i potrošnji mlijeka kroz izdavanje časopisa Mljekarstvo, Mljekarski list te Mlijeko i ja”, u svom je pozdravnom govoru istaknula Vera Volarić, predsjednica Hrvatske mljekarske udruge.
Program za djecu
Program je započeo uručivanjem donacije – interaktivnog ekrana za potrebe škole, koji je preuzeo Andrija Šušak, ravnatelj OŠ Vladimira Nazora. Potom je uslijedio prigodni program koji je osmislila i vodila Jasna Doležal, ravnateljica zagrebačkog Dječjeg vrtića Sunčana, i dugogodišnja promotorica pravilne prehrane u odgojno-obrazovnim ustanovama. U igri znanja “Tko nam daje mlijeko?” djeca su pokazala da vrlo dobro znaju koje životinje daju mlijeko, pa čak i koji se sve proizvodi rade od različitih vrsta mlijeka. Utvrdivši znanje o domaćim životinjama, prešli su na teme iz područja nutricionizma pa su u kvizu znanja “Zašto je mlijeko zdravo?”, uz ponešto već stečenog znanja o kvaliteti i prehrambenoj vrijednosti mlijeka, doznali i koje obilje hranjivih tvari nudi upravo ta savršena prirodna hrana. U izvrsnoj radionici “Od mlijeka do sira”, dr.sc. Emilija Cimerman iz Uprave za stručnu podršku poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva pokazala je kako od kvalitetne sirovine dobiti sir škripavac, koji su svi sudionici s velikim oduševljenjem odmah i kušali. Uslijedila je podjela mliječnih proizvoda naših mljekara Dukata i Vindije, te prigodnih šalica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, dakako, uz prigodne časopise i brošure u izdanju Hrvatske mljekarske udruge. I na kraju, na veliku radost djece ali i malo većih sudionika, krenulo se u obilazak farme mliječnih krava, na kojoj su zadovoljeni svi suvremeni tehnološki zahtjevi.
Ovo je svjetski dan
Svjetski dan školskog mlijeka tradicionalno se obilježava posljednje srijede u rujnu, a utemeljila ga je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda, FAO, 2000. godine. Diljem svijeta organiziraju se raznolike mliječne aktivnosti na razini škola, i to na lokalnoj ili državnoj razini, a cilj je jedan – istaknuti važnost i veću potrošnju mlijeka u školama. Školski dan mlijeka služi nam da postavimo snažne temelje za zdrav i kvalitetan razvoj naše djece, da ih ohrabrimo i potaknemo na konzumaciju mlijeka i drugih zdravih mliječnih proizvoda i na taj im način omogućimo bolje praćenje nastave, veću koncentraciju i svježinu koja im je potrebna za obavljanje svakodnevnih obveza, ali i za sport i igru. Danas, kada živimo u svijetu brze i nezdrave prehrane, mlijeko i mliječni proizvodi mogu biti i odlično oruđe u borbi protiv pretilosti koja se sve češće javlja i kod djece školske dobi.
Ljubav prema poslu
Lidija Pavić, potpredsjednica Saveza udruga hrvatskih uzgajivača holstein goveda, predsjednica Udruge uzgajivača holstein goveda Osječko-baranjske županije i jedna od najuspješnijih uzgajateljica vrhunskih mliječnih krava, već dvadesetak godina uspješno vodi farmu sa 329 grla, od čega su 153 mliječne krave. Uz supruga Franju, u poslovima na farmi pomaže i njihovo troje djece – Tanja, Tena i Ivan, koji su završili Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. Nije to ni slučajno, jer je upravo mljekarska znanost i struka 2019. proglasila njihovu farmu Mliječnom farmom godine, a i tada je u medijima često isticano kako je nagrada stigla u prave ruke, s obzirom na trud i rad ove vrijedne obitelji. Istaknuti su kao izvrstan primjer da se mljekarstvom vrijedi i treba baviti, te da je uz uključenost cijele obitelji, podršku struke i partnerstvo s mljekarom moguće pobijediti teške situacije koje se javljaju u ovoj proizvodnji. U svom je pozdravnom govoru Lidija istaknula kako je proizvodnja mlijeka posao s puno rizika i u koji mora biti uključena cijela obitelj. “To je posao na kojega nažalost osim poljoprivrednika utječe još puno vanjskih čimbenika na koje poljoprivrednik ne može utjecati, ali kad bi se svi ti vanjski faktori ujedinili na korist stočara, onda bi sigurna sam bilo puno lakše nama koji smo sada u proizvodnji, ali i mladima koji razmišljaju da bi sutra ili preuzeli vlastito gospodarstvo, ili planiraju započeti ovakvu proizvodnju. Nadam se da će se situacija u tom smjeru i razvijati, te da će se sve više mladih odlučivati baviti stočarstvom i proizvodnjom mlijeka”, zaključuje ova vrijedna farmerica.
Podrška resornog ministarstva
“Nama kao Ministarstvu i resoru zaduženom za proizvodnju prioritet je stati iza proizvodnje mlijeka i naši su ciljevi u naredne četiri godine povećanje samodostatnosti, kako u mlijeku i mliječnim proizvodima, tako i u mesu”, rekao je ministar Dabro, te dodao: “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kroz programe Shema školskog voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda aktivno potiče škole da kroz ovako vrijedne inicijative usmjeravaju djecu od najranije dobi prema zdravim prehrambenim navikama te poboljšanju distribucije poljoprivrednih proizvoda. Ovakve inicijative su važne i za lokalnu proizvodnju hrane, jer škole osiguravaju mlijeko koje djeca piju iz svoje okolice pa tako u djecu usađuju povezanost sa sredinom iz koje potječu te im se podiže svijest o važnosti ekološke proizvodnje u specifičnim uvjetima i autohtonim lokalitetima. Važnost sektora mljekarstva prepoznata je i na državnoj razini te je tako donesen Program razvoja sektora mljekarstva u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2030. godine i Akcijski plan za provedbu Programa razvoja sektora mljekarstva u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2025. godine, i to s ciljem jačanja i povećanja konkurentnosti sektora za budućnost. Kroz Program se želi doći do povećanja broja krava, ovaca i koza u proizvodnji mlijeka, povećanja produktivnosti proizvodnje mlijeka i osiguravanja dostupnih i dostatnih preradbenih kapaciteta”.